Jak często należy przechodzić szkolenia bhp

Jak często należy przechodzić szkolenia bhp
10 czerwca, 2012 2 Komentarzy

Pierwsze szkolenie okresowe dla osób będących pracodawcami oraz innych osób kierujących pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści należy przeprowadzić do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach. Natomiast pierwsze szkolenie okresowe dla osób wymienionych w pozostałych pkt. należy przeprowadzić w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach.

Częstotliwość kolejnych szkoleń okresowych bhp jest uzależniona od grupy zawodowej. Najlepiej czasookresy zobrazuje przedstawiony poniżej wykaz:

  • Pracownicy administracyjno – biurowi i inni niewymienieni, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (nauczyciele, lekarze, farmaceuci, przedstawiciele handlowi, pielęgniarki, handlowcy  itp.)  co 6 lat
  • Pracodawcy i osoby kierujące pracownikami co 5 lat
  • Pracodawcy wykonujący zadania służby bhp co 5 lat
  • Pracownicy inżynieryjno-techniczni co 5 lat
  • Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych  co 3 lata
  • Pracownicy na stanowiskach robotniczych (prace szczególnie niebezpieczne)  co 1 rok

Jak widać najczęściej czyli co roku powinni odbywać szkolenia bhp pracownicy na stanowiskach robotniczych, którzy wykonują prace szczególnie niebezpieczne.  Najrzadziej szkolenia przechodzą pracownicy, którzy wykonują prace najbezpieczniejsze czyli pracownicy administracyjno – biurowi – co 6 lat.

Czasookresy szkoleń bhp wynikają z § 15 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA GOSPODARKI I PRACY z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

2 Comments

  1. Bardzo przydatne wiadomości.
    Pozdrawiam

  2. Byłem święcie przekonany, że szkolenie okresowe dla pracowników administracyjno biurowych należy robić raz na 5 lat. Ale już sprawdziłem i rzeczywiście jest 6 lat. Dzięki za tak przydatna wiedzę.

Napisz komentarz